spomaľ v čase
Palo Sekerka a Lucia Ho Chi vám pripravia večeru v historickej pivnici na Gazdovskom dvore v Bátovciach.
Palo Sekerka sa pred časom vrátil späť domov. Šesť rokov pôsobil v michelinskej reštaurácii "Ze Kitchen Galerie" v Paríži a z toho posledný rok a pol ako šéfkuchár. To, čo sa naučil tam, sa snaží pretaviť do svojej práce aj tu na Slovensku a variť z toho, čo je tu a teraz. Kde vidno pôvod a poctivú ľudskú prácu tých, čo suroviny dopestovali a dochovali. S rešpektom ku krajine, k tomu miznúcemu a ohrozenému. Vžitý rytmus dňa, v ktorom sa ľudia prispôsobujú prírode, nie ona im. Lebo na začiatku všetkého je vždy len ona.
Ochutnajte región, zarezervujte si päťchodové špeciálne menu známeho šéfkuchára Pavla Sekerku, ktorý vytvorí menu z práve dostupných regionálnych surovín
Termín: 7. septembra 2024 počas Festivalu Moruše čiernej v Bátovciach
Doba trvania: 18:00 - 21:00
Cena: 110 EUR / 1 osoba
V cene:
Ponúkame vám jedinečnú možnosť zastaviť sa na chvíľku, oddýchnuť si a spoznávať jedinečné miesta v "Kraji moruše čiernej".
Spoznávajte jedinečný strom "pukanskej" moruše čiernej, ochutnajte produkty z "kyslej jahody" ako aj ďalšie špeciality na viacerých miestach zároveň.
Zastavte sa v Pukanci a objavujte jeho zaujímavú minulosť, navštívte najvýznamnejšie pamiatky a spoznajte najvýznamnejších rodákov z Pukanca. Zoznámte sa s miestom s najpočetnejším výskytom stovky rokov starých stromov moruše čiernej ako aj prírodnými jedinečnosťami a zaujímavosťami v okolí obce. Oddýchnite si v areáli znovuzrodeného pôvodného miestneho kúpaliska, v priestoroch kúpeľného parku ako aj v jeho otvorených priestoroch kaviarne a spoločenskej sály, kde sa môžete dozvedieť počas podujatia viac detailov o morušiach.
Nakúpte si a zažite atmosféru kvalitného trhu na miestnom Gazdovskom trhu v Bátovciach. Na Trhu Bátovce - Slow Food® Trh Zeme - môžete ochutnať a nakúpiť si čerstvé remeselné potraviny od miestnych gazdov a malých rodinných manufaktúr
Okrem histórie baníctva tu na vás čaká viacero vinohradníckych oblastí, kde sa pestuje vinič na najvyššie položených viniciach na Slovensku a vínko tu degustujete v "ľochoch". V súčasnosti sú to vínne pivnice, ale v minulosti boli tie väčšie baníckymi dielami.
Pozoruhodnosťou oblasti je aj najpočetnejší výskyt významnej ovocnej dreviny moruše čiernej "pukanskej". Nájdete ju snáď v každej vinici napríklad na historickom viničnom kopci "Vajrab". Čo je ale vskutku pozoruhodné je ich vek. Väčšina stromov, ktoré nájdete na prechádzke po náučnom chodníku, sú viac ako 350 rokov staré.
Moruša čierna, kyslá jahoda, rastie v najväčšom počte v strednej Európe práve u nás v "Kraji moruše čiernej". Presnejšie ide o najvyšší výbežok Ipeľskej pahorkatiny, magické a históriou poznačené miesto v priestore obcí Pukanec, Devičany, Bohunice, Bátovce a Žemberovce, ktoré v súčasnosti tvoria Kraj moruše čiernej. Moruše čierne, kyslé jahody, nájdete aj v menšom počte na viniciach v katastroch čilejkárskych obcí ako Čajkov alebo Nová dedina. Stále ale na južných a teplých výbežkoch Štiavnických vrchov. Strom moruše čiernej, morus nigra, je jedinečný vo viacerých aspektoch. Jeho prítomnosť v regióne je spájaná s viacerými udalosťami. Jeho liečivé účinky sú ospevované už od dôb Rimanov. Jeho vzácnosť je dôvodom byť hrdý a nedopustiť, aby sa zanedbávali a odstraňovali.
Festival moruše čiernej je podujatím, ktoré má pozdvihnúť povedomie ohľadom tejto jedinečnej ovocnej dreviny a zviditeľniť produkty, ktoré sa typicky vyrábajú, aby počas roka spríjemňovali náš život. Návštevníci môžu ochutnávať produkty z moruše čiernej, navštíviť typické miesto jej výskytu a navštíviť otvorené "ľochy" miestnich vinárov a pestovateľov viniča.
Chceš sa dozvedieť viac o moruši čiernej z Pukanca?
Spoznávajte Kraj moruše čiernej, oddychujte na chvíľku a ochutnajte produkty z "kyslej jahody" ako aj ďalšie špeciality na viacerých miestach zároveň.
Program podujatia vám predstavujeme na webovej stránke festivalu