Free cookie consent management tool by TermsFeed aktualizovať nastavenia cookies
hlavicka-lave-menu
hlavicka-prave-menu

detail katalógu

náučný chodník

Čajkovské bralie

Náučný chodník Čajkovské bralie je najstarším náučným chodníkom v širokom okolí Levíc. Bol vybudovaný a sprístupnený už v roku 1990 pri príležitosti konania 8. západoslovenského tábora ochrancov prírody. Prezentuje prírodné hodnoty JZ časti Štiavnických vrchov v katastrálnom území obce Čajkov.

Začiatok i koniec náučného chodníka je v lokalite Deberča, prístupnej z Čajkova po vozovke (asi 2,7km od centra obce), kde nájdeme základné informácie o chodníku.

Spočiatku vedie trasa Sovou dolinou, potom odbočí doľava a v stúpaní lesným terénom popri jednotlivých útvaroch Dolného a Stredného bralia dosiahne Horné bralie. Miernym zostupom v lese sa vráti do Sovej doliny a na Deberču.

Prechod náučného chodníka je pomerne nenáročný, s dĺžkou 4,8km a prevýšením približne 250m. Chodník má turistický charakter, možno ho absolvovať iba pešo, z lokality Deberča asi za 2 hodiny. Pri prípadnom pešom prístupe z Čajkova (a späť) treba pripočítať približne 1,5 hod.

Chodník je dobre označený štandardnou značkou náučného chodníka.

Okrem základných infromácií v lokalite Deberča je na trase 5 informačných panelov, venovaných geomorfológii, faune, flóre i chovu muflóna.

Najzaujímavejšie je určite Horné bralie, s rozsiahlymi andezitovými skalami i jedinečným útvarom Kamenná žaba. Príjemné prostredie vytvárajú rozsiahle teplomilné dubiny i samotná Sovia dolina s potokom Podlužianka.



prístup v lokalite Deberča z obce Čajkov


Doplnkové informácie